• Arctic SDI catalogue
  •  
  •  
  •  

Meteorologisk prognos - API

SNOW, Swedish National Operational Weather forecast, är en prognosdatabas som är kvalitetskontrollerad av en meteorolog. Databasen består av prognosvärden utlagda i ett grid (fält). Varje parameter har ett värde i varje gridpunkt och vid varje specifik tidpunkt. Avståndet mellan gridpunkterna är ca 2,5 km.

Tidsupplösningen på informationen i SNOW glesas ut efterhand. För de första dygnen finns data för varje timme, därefter finns data för var tredje timme, därefter var sjätte timme och för de sista dygnen i databasen är tidsupplösningen 12 timmar.

SNOW skapas genom att meteorologen väljer in data från ett antal prognosmodeller samt använder metoder för efterbearbetning. Slutprodukten, SNOWs datamängd, innehåller prognosdata för minst 240 och upp till 251 timmar för att alltid täcka tio dygn.

I SNOW-data ingår en rad parametrar och koder för vädersymboler. En beskrivning av dessa hittar du på https://opendata.smhi.se/metfcst/snow1gv1/parameters.

SNOW-data kan erhållas via två olika frågor mot ett API. Den ena frågan ger SNOW-data för en punkt i taget. I länken kan du ange valfri latitud och longitud inom SNOW-området (ungefär Norden och Baltikum).

APIet returnerar data från närmaste gridpunkt inom detta område. Ett exempel på anrop med valda koordinater är:

https://opendata-download-metfcst.smhi.se/api/category/snow1g/version/1/geotype/point/lon/16/lat/58/data.json.

Det är möjligt att välja vilka parametrar man vill ha tillbaka i svaret samt hur många tidssteg man vill ha med query-parametrar enligt följande:

https://opendata-download-metfcst.smhi.se/api/category/snow1g/version/1/geotype/point/lon/16/lat/58/data.json?timeseries=4&parameters=air_temperature,wind_speed.

Den andra frågan ger SNOW-data för hela Sverige för en vald parameter. Ett exempel på anrop som ger data för ett tidssteg (valid time) och en parameter: https://opendata-download-metfcst.smhi.se/api/category/snow1g/version/1/geotype/multipoint/time/20250904T180000Z/parameter/air_temperature/data.json?with-geo=false.

Det är möjligt att minska upplösningen hos data (för hela Sverige) med en query parameter enligt följande:

https://opendata-download-metfcst.smhi.se/api/category/snow1g/version/1/geotype/multipoint/time/20250904T180000Z/parameter/air_temperature/data.json?with-geo=false&downsample=10

Observera att länkarna för multipoint måste ha korrekt värde på "time" för att de ska fungera.

Downsample-värdet kan anges mellan 1 och 20. Värdet 10 innebär att data för var tionde latitud och var tionde longitud levereras. En risk med utglesningen är att data från sjöar, bergstoppar och dyligt kan bli missvisande. Utglesade data bör bara användas till visualisering, inte till analys.

KOORDINATER:

Koordinater för SNOW-området ges av hörnen:

Sydvästra 50.32 0.28

Nordvästra 72.76 -18.12

Nordöstra 71.58 54.24

Sydöstra 49.77 33.03

Gridrutorna är ca 2,5 km.

ANVÄNDNING:

På SMHI används SNOW som underlag för prognoser till såväl allmänhet som kommersiella kunder. Väderprognoserna på smhi.se och appen smhi väder baseras på information från SNOW.

FORMAT:

Data levereras i JSON-format.

Simple

Alternate title
Meteorologisk prognosmodell, Snow1gv1 - API
Date ( Creation )
2025-08-19
Date ( Publication )
2025-09-04
Unique resource identifier
Status
On going
Owner
  SMHI
Folkborgsvägen 17 , Norrköping , 60176 ,
011-4958000
Maintenance and update frequency
Continual
Initiativ
  • Öppna data
GCMD - Science keywords
  • Atmosphere > Air Quality > Visibility
  • Atmosphere > Atmospheric Electricity > Lightning
  • Atmosphere > Atmospheric Pressure > Sea Level Pressure
  • Atmosphere > Atmospheric Temperature > Air Temperature
  • Atmosphere > Atmospheric Water Vapor > Humidity
  • Atmosphere > Atmospheric Winds > Surface Winds
  • Atmosphere > Clouds > Cloud Amount/frequency
  • Atmosphere > Clouds > Cloud Height
  • Atmosphere > Precipitation
  • Atmosphere > Precipitation > Precipitation Rate
GEMET - INSPIRE themes, version 1.0
  • Geografiska meteorologiska förhållanden
WMO_CategoryCode
  • meteorology
SID Category
  • Meteorologi
SID Datatype
  • Modelldata
SID Parameter
  • Lufttemperatur
  • Lufttryck
  • Molnhöjd
  • Molnmängd
  • Nederbördsintensitet
  • Nederbördstyp
  • Relativ luftfuktighet
  • Sikt
  • Vindhastighet
  • Vindriktning
  • Nederbördsmängd
  • Åska
SID harvest target
  • geodata.se
  • dataportal.se
Access constraints
Other restrictions
Other constraints
Ingen begränsning
Use constraints
Other restrictions
Other constraints
I och med att du laddar ned data så accepterar du följande licensvillkor, https://www.smhi.se/data/om-smhis-data/villkor-for-anvandning. Ange om möjligt SMHI som källa.
Spatial representation type
Vector
Metadata language
Svenskasv
Character set
UTF8
Topic category
  • Climatology, meteorology, atmosphere
Description
Ungefär Norden
N
S
E
W
thumbnail


Unique resource identifier
EPSG:4326
Distribution format
  • application/json ( N/A )

Distributor

Distributor
  SMHI
Folkborgsvägen 17 , Norrköping , 601 76 ,
011-495 8000
Name
application/json
Version
N/A
OnLine resource
API, punktdata ( HTTP:Nedladdning )

SMHIs prognos-API, alla parametrar för en punkt. Tjänsten är ett API som ger ett svar i json-format för en geografisk punkt i taget.

OnLine resource
API, multipoint ( HTTP:Nedladdning )

SMHIs prognos-API, en parameter för hela Sverige. Tjänsten är ett API som ger ett svar i json-format för en parameter och hela Sverige. Observera att "time" måste justeras för att länken ska fungera.

OnLine resource
API-dokumentation ( HTTP:Information )

Information till utvecklare

Hierarchy level
Dataset
Statement

SNOW är en prognosdatabas som skapas genom att meteorologen väljer in data från ett antal prognosmodeller samt använder metoder för efterbearbetning.

Slutprodukten, SNOWs datamängd, innehåller prognosdata för minst 240 upp till 251 timmar för att täcka tio dygn. SNOW uppdateras 4 gånger per timme.

SNOW är en vidareutveckling av PMP som har funnits sedan år 2000. SNOW möjliggör snabbare tillförsel av nya datamängder för att skapa en mer tillförlitlig prognos på kort sikt.

File identifier
aa1e19d7-e8f9-4599-9004-71860def6ef1 XML
Metadata language
Svenskasv
Hierarchy level
Dataset
Date stamp
2025-09-23
Metadata standard name
SS-EN-ISO-19115:2005-NMDP 4.0
Point of contact
  SMHI
Folkborgsvägen 17 , Norrköping , 60176 ,
011-4958000
 
 

Overviews

Spatial extent

N
S
E
W
thumbnail


Keywords


Provided by

logo

Associated resources

Not available


  •  
  •  
  •