• Arctic SDI catalogue
  •  
  •  
  •  

Jvgdata Rälsförhöjning

Rälsförhöjningar anordnas normalt i cirkulär- och övergångskurvor i spåret så att ytterrälen ligger högre än innerrälen. De syftar till att minska sidokraften som uppstår i kurva. Rätt utformade rälsförhöjningar leder till högre komfort för passagerare, högre hastigheter i kurva och lägre underhållskostnader för spår och fordon.

Ökning och minskning av rälsförhöjningen ska ske med hjälp av rälsförhöjningsramper.

Rälsförhöjning ingår som ett spårelement i beskrivningen av spårgeometrin och är en del av plangeometrin, som även omfattar cirkulärkurvor, raklinjer och övergångskurvor.

Dataprodukten innehåller rälsförhöjningens storlek i geometrielementets start- och slutpunkter (=tangentpunkterna) och anges i millimeter. Rälsförhöjningen anges positiv då ytterrälen är högre än innerrälen och negativ då innerrälen är högre än ytterrälen (s.k. negativ rälsförhöjning). För övergångskurvor är även typ av ramp specificerat. Typ av ramp är rak eller svängd. Rak ramp är den vanligaste typen och används normalt för att ändra rälsförhöjningen genom en övergångskurva av typen klotoid. Svängd ramp används tillsammans med svängda övergångskurvor i befintliga spår men nyanläggs inte.

Dataprodukten har sträckutbredning och kopplar till järnvägsnätet med referens mot närmast föregående nod och närmast föregående kilometertavla med avstånd i meter till både start- och slutläget på cirkulärkurvan (=tangentpunkterna) i spårlänkens riktning.

Simple

Date ( Creation )
2013-01-22
Identifier
3311eccb-ffd9-44d8-925a-81a5ffad0c46
Status
On going
Point of contact
  Trafikverket
+46 (0) 771 921 921
Originator
  Trafikverket
+46 (0) 771 921 921
Owner
  Trafikverket
+46 (0) 771 921 921
Maintenance and update frequency
Weekly
Initiativ ( Theme )
  • Öppna data
Use limitation
För att få tillgång till dataprodukten krävs det att användaren godkänner licensvillkor samt anger källa vid användning.
Access constraints
Other restrictions
Other constraints
Ingen begränsning
Access constraints
Other restrictions
Other constraints
Inga begränsningar för allmänhetens tillgång
Use constraints
Other restrictions
Other constraints
Creative commons CC0 1.0 Universiell
Spatial representation type
Vector
Metadata language
sv
Topic category
  • Transportation
Geographic identifier
Sverige
N
S
E
W
thumbnail


Vertical extent

Reference system identifier
http://www.opengis.net/def/crs/EPSG/0/3006

Distributor

Distributor
  Trafikverket
+46 (0) 771 921 921
Name
GeoPackage
Version
(okänt)
OnLine resource
Trafikverket.se - information ( HTTP:Information )

Informations- och kontaktsida för tillhandahållande av resurs.

OnLine resource
WMS-tjänst ( HTTP:OGC:WMS )

Adress till WMS-tjänst där datamängden är tillgänglig. Vissa av företeelserna i datamängden har skalrestriktioner och visas endast i skala ca 1:750 000 och större.

OnLine resource
Lastkajen - inloggning ( HTTP:Nedladdning )

Informations och kontaktsida för tillhandahållande av resurs.

OnLine resource
Trafikverket.se - Information om järnvägsdataprodukter ( HTTP:Information )

Länk till sida med dataproduktspecifikationer. En dataproduktspecifikation är en beskrivning av en dataprodukts innehåll, struktur och kvalitétskrav.

OnLine resource
Trafikverket.se - Dataproduktspecifikation ( HTTP:Information:Produktspecifikation )

Dataproduktspecifikation - Det svenska järnvägsnätet

OnLine resource
Informations- och kontaktsida för tillhandahållande av resurs. ( HTTP:Information )

Informations- och kontaktsida för tillhandahållande av resurs.

OnLine resource
Adress till WMS-tjänst där datamängden är tillgänglig. Vissa av företeelserna i datamängden har skalrestriktioner och visas endast i skala ca 1:750 000 och större. ( HTTP:OGC:WMS )

Adress till WMS-tjänst där datamängden är tillgänglig. Vissa av företeelserna i datamängden har skalrestriktioner och visas endast i skala ca 1:750 000 och större.

OnLine resource
Lastkajen fillager ( HTTP:Nedladdning )

Lastkajen fillager

Hierarchy level
Dataset
Statement
Dataprodukter för järnväg beskrivs genom att de ges en utbredning med koppling till järnvägsnätet samt en eller flera attributtyper. Dataprodukter knyts till järnvägsnätet för att de ska kunna behandlas på ett enhetligt sätt i förhållande till dels varandra, dels till själva järnvägsnätet.
File identifier
cc48850f-3750-4d71-b610-bd94194c342c XML
Metadata language
sv
Hierarchy level
Dataset
Date stamp
2024-11-12T15:47:08
Metadata standard name
SS-EN-ISO-19115:2005-NMDP 4.0
Metadata standard version
4.0
Point of contact
  Trafikverket - - -
 
 

Overviews

overview

Spatial extent

N
S
E
W
thumbnail


Keywords

Initiativ
Öppna data

Provided by

logo

Associated resources

Not available


  •  
  •  
  •